Turneringsbestemmelser 11:11



M+40 1

Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 10 hold.       
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte M+40 1-hold og oprykkere fra M+40 2. 
Oprykning: Puljevinderen rykker op i fællesrækken med DBU København. 
Nedrykning: Nr. 10 rykker ned i M+40 2.  
Turneringsafslutning: Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland


M+40 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á, så vidt muligt, 10 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte M+40 2-hold, nedrykkere fra M+40 1 og de nye tilmeldte hold. 
Oprykning: Nr. 1 rykker op i M+40 1. Der er eventuel yderligere oprykning fra M+40 2, såfremt der er flere nedrykkere fra M+40 1 end de ”normale” oprykkere fra M+40 2.  Se dog ”Øvrige bemærkninger”.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).
Turneringsafslutning: Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.
Øvrige bemærkninger: 2. hold (klubber der også har hold i M+40 1) er ikke oprykningsberettiget.
Pointlighed og pointgennemsnit:Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet


M+32 1
Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 10 hold.
T
urneringsform:
Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling:
Primært efter geografiske hensyn.
Holdene:
Overførte M+32 1-hold og oprykkere fra M+32 2.
Oprykning
De 2 puljevindere spiller finale om, at rykke op i fællesrækken med DBU København.
Nedrykning:
Nr. 10 rykker ned i M+32 2.
Turneringsafslutning:
De 2 puljevindere spiller finale søndag den 11. oktober
Øvrige bemærkninger:
En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnit
Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning:
DBU Sjælland


M+32 2
Antal hold/puljer: 40 hold / 4 puljer á 10 hold.       
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte M+32 2-hold og nedrykkere fra M+32 1. 
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i M+32 1. Se dog ”Øvrige bemærkninger”.
Nedrykning: Ingen nedrykning.  
Turneringsafslutning: De 2 puljevindere spiller finale søndag den 11. oktober
Øvrige bemærkninger: 2. hold (klubber der også har hold i M+32 1) er ikke oprykningsberettiget.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland


Herresenior : Sjællandsserien

Antal hold/puljer: 28 hold i 2 puljer à 14 hold i hver pulje.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Sjællandsseriehold, eventuelle
nedrykkere fra Danmarksserien og oprykkere fra Serie 1.
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: De to 1´ere spiller Finale lørdag den 19. juni 2021 kl. 14.00. Bedst pointgennemsnit har hjemmebane i finalen.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Klubber, som i foråret i forvejen har hold i Danmarksserien, er ikke oprykningsberettiget. Selv om en klub er berettiget til at fortsætte i Sjællandsserien, rykker holdet ned i Serie 1 til fordel for Sjællandsseriens højest placerede nedrykker, såfremt klubbens hold i Danmarksserien rykker ned.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland


Herresenior : Serie 1

Antal hold/puljer: 28 hold i 2 puljer à 14 hold i hver pulje.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 1-hold, eventuelle
nedrykkere fra Sjællandsserien og oprykkere fra Serie 2.
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: De to 1´ere spiller Finale lørdag den 19 juni 2021 kl. 14.00. Bedst pointgennemsnit har hjemmebane i finalen.
Øvrige bemærkninger: Klubber, som rykker ned fra Danmarksserien eller i forvejen har hold i Sjællandsserien, er ikke oprykningsberettiget, med mindre klubbens hold i Sjællandsserien rykker op.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland'


Herresenior : Serie 2

Antal hold/puljer: 48 hold / 4 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 2-hold, nedrykkere fra Serie 1 og oprykkere fra Serie 3. 
Turneringsafslutning:
Kvalkampe til finalen tirsdag den 15. juni kl. 19.00.
Semifinale 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
Semifinale 2: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2

Vinderne går videre til finalen Lørdag den 19. juni kl. 13.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.

Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland 


Herresenior : Serie 3

Antal hold/puljer: 96 hold / 8 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 3-hold, nedrykkere fra Serie 2 og oprykkere fra Serie 4. 
Opryking: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: 

Kvartfinaler tirsdag den 15. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 4 - Vinder pulje 1
kamp 3 Vinder pulje 6 - Vinder pulje 8
kamp 4 Vinder pulje 7 - Vinder pulje 5

Semifinaler lørdag den 19. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 3
Semifinale 2: Vinder kamp 4 - Vinder kamp 2

Vinderne af semifinalerne spiller finale tirsdag den 22. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2

Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland 


Herresenior : Serie 4

Antal hold/puljer: 144 hold / 12 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 4-hold, nedrykkere fra Serie 3 og oprykkere fra Serie 5.
Opryking: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde.
nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning

1/8 dels finaler tirsdag den 15. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 6 - Vinder pulje 9
kamp 3 Vinder pulje 7 - Vinder pulje 8
kamp 4 Vinder pulje 10 - Vinder pulje 12

Kvartfinaler torsdag den 17. juni kl. 19.00
kamp 5: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 2
kamp 6: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 11
kamp 7: Vinder kamp 3 - Vinder kamp 4
kamp 8: Vinder pulje 5 - Vinder pulje 4

Semifinaler søndag den 20. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 5 - Vinder kamp 7
Semifinale 2: Vinder kamp 6 - Vinder kamp 8

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 23. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 2 - Vinder semifinale 1

Øvrige bemærkninger
: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland


Herresenior : Serie 5

Antal hold/puljer
120 hold / 10 puljer á 12 hold. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering. 
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Holdene: Overførte Serie 5-hold, nedrykkere fra Serie 4 og oprykkere fra serie 6.


Efterår 
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Nr. 12 samt de 4 dårligste 11´ere rykker ned i serie 6


Forår 
Holdene: Puljer á så vidt muligt 12 hold. 
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje rykker op i serie 4. 
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i serie 6

Turneringsafslutning:  

1/8 dels finaler tirsdag den 15. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
kamp 2 Vinder pulje 5 - Vinder pulje 7

Kvartfinaler torsdag den 17. juni kl. 19.00
kamp 3: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 3
kamp 4: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 8
kamp 5: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 6
kamp 6: Vinder pulje 9 - Vinder pulje 10

Semifinaler søndag den 20. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 3 - Vinder kamp 4
Semifinale 2: Vinder kamp 6 - Vinder kamp 5

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 23. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.

Øvrige bemærkninger: Ingen.  

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11 
Dommerpåsætning: DBU Sjælland



Herresenior : Serie 6

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering. 
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Holdene: Nedrykkere fra Serie 5 samt nye tilmeldte hold 
Oprykning: Nr. 1 og 2 rykker op i Serie 5. 
Nedrykning: Ingen nedrykning.  

Turneringsafslutning: 

Kvartfinaler onsdag den 16. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3

Semifinaler søndag den 20. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 1
Semifinale 2: Vinder pulje 5 - Vinder pulje 4

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 23. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2

Øvrige bemærkninger: Ingen.  
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11 
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet



U19 Drenge Mester

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering eller enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: 
De 2 puljevindere spiller om oprykning til U19 øst 2. Spiller ude og hjemme.
Lørdag den 24. oktober kl. 13.00. dårligste 1´er - Bedste 1´er
Lørdag den 31. oktober kl. 13.00. Bedste 1´er - Dårligste 1´er
Nedrykning: Nr. 9 og 10 rykker ned i forårets U19 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U19 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U19 drenge-mester. 

Forår


Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U19 drenge Øst 2 og oprykkere fra U19 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Nedrykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Turneringsafslutning: 
Finale
Søndag den 21. juni kl. 12.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1



U19 Drenge 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering eller enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U19 drenge-mester. Der er eventuel yderligere oprykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning:
 Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U19 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet). 

Forår


Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 1, nedrykkere fra U-19 drenge-mester og oprykkere fra U19 drenge 2. Antal puljer afhænger af antal oprykkere fra U19 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:  

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) søndag den 21. juni i Ølstykke.

Semifinaler 21. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 4
Kamp 2: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3

Finale og 3-4 plads 21. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U19 Drenge 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen. 

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U19 drenge 1. Da forårets U19 drenge 1 består af et med ti deleligt antal hold, kan der være yderligere oprykkere (max. Fem). Eventuelle ekstra oprykkere findes via pointgennemsnittet.
Nedrykning: 
Ingen nedrykning (laveste række) 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 2 og nedrykkere fra U19 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen oprykning.
Turneringsafslutning

Finale:
Søndag den 21. juni kl. 11:45 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2



U17 Drenge Mester

Antal hold/puljer: 14 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et  hold. 

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U17 drenge Øst 2. 
Nedrykning: Nr. 14 rykker ned i forårets U17 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U17 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U17 drenge-mester. 

Forår


Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U17 drenge Øst 2 og oprykkere fra U17 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Nedrykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Turneringsafslutning: 
Finale
Søndag den 21. juni kl. 12.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1



U17 Drenge 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U17 drenge M. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 1, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge M end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet). 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 1, nedrykkere fra U-17 drenge M og oprykkere fra U-17 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning: 
Finale  

Søndag den 21. juni kl. 12.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2



U17 Drenge 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 1. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 3, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 2, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 1 end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet). 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 2, nedrykkere fra U-17 drenge 1 og oprykkere fra U-17 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Finals) søndag den 21. juni i Ølstykke.

Semifinaler 21. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

Finale og 3-4 plads 21. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U17 Drenge 3

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 2. Der er eventuel yderligere oprykning fra U17 drenge 3, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 2 end de "normale" oprykkere fra U17 drenge 3.
Nedrykning: 
Ingen nedrykning

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge 3 og nedrykkere fra U17 drenge 2 og oprykkere fra U17 drenge 4.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning: 

Finale
Søndag den 21. juni kl. 14.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2 


U16 Drenge 1 


Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge elite øst og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning:Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U16 drenge mester. Der er eventuel yderligere oprykning fra U16 drenge 1, såfremt der er flere nedrykkere fra U16 drenge mester end de "normale" oprykkere fra U16 drenge 2
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U16 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) søndag den 21. juni i Ølstykke.

Semifinaler 21. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1

Finale og 3-4 plads 21. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U16 Drenge 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt- eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 2, nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Sidst fra hver pulje rykker ned i forårets U16 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 2 nedrykkere fra U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
ingen nedrykning.

Turneringsafslutning: 

Finale
Søndag den 21. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1



U16 Drenge 3

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 3, nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 2.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 3 nedrykkere fra U16 drenge 2
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning: 

Finale
Søndag den 21. juni kl. 11.45 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

 



U15 Drenge Mester 

Antal hold/puljer: 10 hold / 2 puljer. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: 
Nr. 1 rykker op i forårets U15 Liga 2. 
Nedrykning: Nr. 10 rykker ned i forårets U15 drenge 1.

Forår

Oprykning : Ingen oprykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Nedrykning: Ingen nedrykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Turneringsafslutning: 
Finale
Lørdag den 20. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2



U15 Drenge 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U15 drenge Mester. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U15 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge mester og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Turneringsafslutning: 
Finale
Lørdag den 20. juni kl. 11.45 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2



U15 Drenge 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 1. 
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U15 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 2 nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Nedrykning
Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
Kamp 2: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U15 Drenge 3

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U-15 drenge 3. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U-15 drenge 4.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 3 nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Nedrykning:
 Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 10.30 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 14.00 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U15 Drenge 4

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 10 hold.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 4, og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykning fra U-15 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 4 og nedrykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.

Nedrykning:
 Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Turneringsafslutning: 
Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20 juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 10.30 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 14.00 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U14 DRENGE MESTER 

Antal hold/puljer: 10 hold / 2 puljer. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning:

Nr. 1 rykker op i forårets U14 Liga 2. 
Nedrykning:
Nr 13 og 14 rykker ned i forårets U14 drenge 1.

Forår

Oprykning : Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Finale
Lørdag den 20. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1



U14 Drenge 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning
: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 og 2, rykker op i forårets U14 drenge mester.

Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester..
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 12.15 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 15.45 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U14 Drenge 2

Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende. 
Turneringsform:
 Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen. 

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U14 drenge 1.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3. 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U14 Drenge 3

Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U14 drenge 2. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1
Kamp 2: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U14 Drenge 4

Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende
Turneringsform:
 Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning:
Hjemmeholdet.

Efterår


Holdene:
 Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U14 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykkere, såfremt der er flere nedrykkere fra U14 drenge 3 end der er oprykkere fra U14 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 4 og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 4
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2




Kvindesjællandsserien

Antal hold/puljer: 12 hold / 1 pulje á 12 hold. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering
Puljeinddeling: Kun én pulje. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Klubber som i forvejen har hold i Kvindeserie Øst, er ikke opryknings berettiget. Selv om en klub er berettiget til at fortsætte i Kvindesjællandsserien, rykker holdet ned i Kvindeserie 1 til fordel for Kvindesjællandsseriens højest placerede nedrykker, såfremt klubbens hold i Kvindeserie Øst rykker ned.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Overførte Kvindeseriehold, eventuelle nedrykkere fra Kvindedanmarksserien og oprykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindeserie Øst.
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i forårets Kvindeserie 1. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindeserie 1

Forår

Holdene: 
Overførte Kvindeseriehold og oprykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i efterårets Kvindeserie Øst.
Nedrykning: Nr. 11 - 12 fra hver pulje rykker ned i efterårets Kvindeserie 1. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindeserie 1
Turneringsafslutning: Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.


Kvindeserie 1
Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 12. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår

Holdene: Overførte Kvindeserie 1, nedrykkere fra Kvindesjællandsserien og oprykkere fra Kvindeserie 2.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindesjællandsserie.
Nedrykning: Nr. 10 - 12 fra begge puljer, rykker ned i forårets Kvindeserie 2. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien


Forår
Holdene: 
Overførte kvindeserie 1 hold, nedrykkere fra Kvindesjællandsserien og oprykkere fra Kvindeserie 2.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i efterårets Kvindesjællandsserie.
Nedrykning: Nr. 10 fra hver pulje rykker ned i efterårets Kvindeserie 2, Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien
Turneringsafslutning:

Finale
Lørdag den 20. juni kl. 13.30 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1 


Kvindeserie 2
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 6 eller 10 hold.  
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.


Efterår

Holdene: Overførte Kvindeserie 2-hold, nedrykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje samt bedste 2´er rykker op i forårets Kvindesserie 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Forår

Holdene: 
Overførte kvindeserie 2-hold, nedrykkere fra Kvindeserie 1 samt nye tilmeldte hold.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i efterårets Kvindeserie 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Turneringsafslutning:

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Finals) lørdag den 20. juni i Ølstykke.

Semifinaler 20. juni kl. 12.15 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 20. juni kl. 15.45 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2



U18 Piger 1
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen nedrykning 
Forår
Holdene: Overførte U18 Piger og ny tilmeldte hold.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag



U16 Piger 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: 
Ingen oprykning.
Nedrykning: Nr. 6 samt dårligste 5´er rykker ned i forårets U16 piger 2.
Øvrige bemærkninger: 
Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Turneringsafslutning: 
Finale
Søndag den 21. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2



U16 Piger 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering med ombrydning (op- og nedrykning) Se under henholdsvis forår og efterår.
Øvrige bemærkninger
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Efterår: 
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i U16 piger 1
Nedrykning: Ingen nedrykning
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.



U15 Piger 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger: 

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Turneringsafslutning: 

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag



U15 Piger 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U15 piger 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger: 

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Turneringsafslutning:

Finale
Lørdag den 20. juni kl. 11.45 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1


 
U14 Piger 1

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.
Forår
 

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 pige 1 og oprykkede hold fra U14 piger 2.
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag



U14 Piger 2

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 og 2 rykker op i forårets U14 piger 1.
Nedrykning: 
Forår

Holdene: 
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.