MENU

Ansøgerhold til fællesrækker og mesterrækker

16. maj sluttede ansøgningsrunden til indrangering i fællesrækker samt lokale mesterrækker. Her kan du finde en oversigt over årets ansøgende hold.





De følgende hold er registreret som ansøgerhold i fællesrækkerne (Øst) samt de lokale Mesterrækker. Hvis din klub har ansøgt, men ikke fremgår af oversigten, så bedes du sende den mail du modtog, da du ansøgte til rækken. Dette skal gerne gøres hurtigst muligt og senest torsdag klokken 12.00. 

Bemærk: Dette er ikke selve indrangeringen, men en oversigt over årets ansøgerhold i fællesrækkerne og de højeste lokale rækker. 

Offentliggørelse af indrangering
Alle fællesrækker (Øst) offentliggøres 8. juni om aftenen og Mesterrækkerne offentliggøres 9. juni inden klokken 15.00.   

U19 drenge Øst
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster. 

AB 2
Allerød Fodbold Klub
IF Skjold Birkerød Fodbold
Brøndbyernes IF 2
BSF
BSV
Farum BK 2
FC Helsingør
Frederikssund FB
Greve Fodbold
Helsinge Fodbold
Herfølge BK 2
Himmelev-Veddelev BK
Holbæk B&I
Kalundborg GB
Køge BK 2
Lynge-Broby IF
Nykøbing FC
RB 1906 2
Ringsted IF
Roskilde KFUM
Slagelse B&I
Vallensbæk IF
Vemmelev SGI
Virum-Sorgenfri BK
Vordingborg IF
Værløse BK

U19 drenge Mester

DBU Sjælland række med ansøgning

Espergærde IF 2
Frederiksværk FK
Herlufsholm GF
Hillerød Fodbold
Hvalsø-Såby
Lundtofte BK
Lyngby BK 1921 2
Nakskov 
Skælskør B&I
Snekkersten IF 2
Tune IF
Taastrup FC
Vallensbæk IF 2
Ølstykke FC

U17 Drenge Øst

Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

AB 2
Allerød FK
Avarta BK
IF Skjold Birkerød Fodbold 
BSF
BSV
Farum BK 2
FC Helsingør
Frederikssund FB
Glostrup
Greve Fodbold
Herfølge BK 2
Himmelev-Veddelev BK
Holbæk B&I
Køge Boldklub 2
LSF
Lyngby BK 1921 2
Nykøbing FC
Roskilde KFUM
Slagelse B&I 2
Vemmelev SGI
Vipperød BK
Vordingborg IF

U17 drenge Mester

DBU Sjælland række med ansøgning

AB 3
Albertslund IF
Brøndbyernes IF 2
FK Odsherred
Frederiksværk FK
Greve Fodbold 2
Herlufsholm GF
Karlslunde IF
Køge FC
Melby-Liseleje IF
Nakskov
Nykøbing FC 2
Næstved I.F. 2
RB 1906 2
Ringsted IF
Snekkersten IF 2 
Taastrup FC
Vallensbæk IF
Vipperød BK 2
Virum-Sorgenfri BK

U16 Drenge Øst
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

BSF
Dianalund IF
Frederikssund FB
Herlufsholm GF
Holbæk B&I
Raklev GI
Roskilde KFUM

Herudover har licensklubberne AB, Lyngby og Hørsholm-Usserød IK ansøgt og er derfor sikker på deltagelse i U16 drenge Øst.

Licensklubber automatisk med

Oversigt over licensklubber
Her kan du se de licensklubber på drengesiden, som automatisk vil være tilmeldt rækkerne og som derfor IKKE skal ansøge.

I U13, U14 og U15 drenge er følgende sikret plads

Øst 1
Brøndby IF
FC Nordsjælland (Farum BK)
Lyngby BK

Øst 2
AB (B)
FC Roskilde (B)
HB Køge* (B)
Næstved IF (B)
FC Helsingør (T)
Holbæk BI (T)
Hørsholm-Usserød IK (T)
Nykøbing FC (T)
Slagelse B&I (T)

*Gældende for sæsonen 2015-16 er, at overbygningen HB Køge deltager på U15 og U14-niveau. På U13-niveauet vil de selvstændige klubber Herfølge BK og Køge BK ansøge på lige fod med øvrige klubber uden licens.

Hvis klubber der har B- og T-licens søger og kommer med i øst 1, så udgår de selvfølgelig fra Øst 2.

U15 Drenge Øst 1
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

AB
FC Helsingør
FC Roskilde
HB Køge
Holbæk B&I
Slagelse B&I

U15 Drenge Øst 2
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

Brøndbyernes IF 2
BSF
Farum BK 2
Greve Fodbold
Hillerød Fodbold
LSF
Lyngby BK 1921 2
Ringsted IF
AIK 65 Strøby
Vallensbæk IF
Ølstykke FC

U15 Drenge Mester
DBU Sjælland række med ansøgning

AB 2
Allerød FK
IF Skjold Birkerød Fodbold
BSF 2
BSV
Frederikssund FB
Gladsaxe Hero BK
Glostrup 
Greve Fodbold 2
Herfølge BK 2
Jyllinge FC
Karlslunde IF
Køge BK 2
RB 1906 2
Rosenhøj BK
Slagelse B&I 2
Taastrup FC

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst. 

U14 Drenge Øst 1
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

AB
Avarta BK
BSV
FC Helsingør
FC Roskilde
HB Køge
Holbæk B&I
Roskilde KFUM
Slagelse B&I

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst.

U14 Drenge Øst 2
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster  

Brøndbyernes IF 2
BSF
Farum BK 2
Greve Fodbold
Hillerød Fodbold
Hundested IK
Kalundborg GB
Lyngby BK 1921 2
Ølstykke FC

U14 Drenge Mester
DBU Sjælland række med ansøgning

AB 2
Allerød FK
Bagsværd BK
BSF 2
Espergærde IF 2
Fløng-Hedehusene Idræt
Frederikssund FB
Herfølge BK 2
Karlslunde IF
Køge BK 2
LSF
Slagelse B&I 2
Snekkersten IF 2
Vallensbæk IF

U13 Drenge Øst 1
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster 

Avarta BK
BSV
FC Helsingør
FC Roskilde
Greve Fodbold
Holbæk B&I
Hørsholm-Usserød IF
Køge BK
LSF
Roskilde KFUM
Slagelse B&I

U13 Drenge Øst 2
Fællesrække med hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster 

IF Skjold Birkerød Fodbold
BSF
Farum BK 2
Helsinge Fodbold
Herfølge BK
Hillerød Fodbold
Lyngby BK 1921 2

U13 Drenge Mester 
DBU Sjælland række med ansøgning

AB 2
Allerød FK
B.73, Slagelse
Brede IF
Brøndbyernes IF 2
BSF 2
Espergærde IF 2
Glostrup 
Greve Fodbold 2
Karlslunde IF
LSF 2
Slagelse B&I 2
Vallensbæk IF
Virum-Sorgenfri BK
Ølstykke FC

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst.

Oversigt over licensklubber på pigesiden
Her kan du se de licensklubber på pigesiden, som automatisk vil være tilmeldt rækkerne og som derfor IKKE skal ansøge.

Hos pigerne er klubber med licens uændret. 

PIGER: U18*, U16, U14 og U13 Øst
Klubber
Brøndbyernes IF
Ballerup-Skovlunde Fodbold (BSF)
Hillerød Damefodbold af 2010

*Her er det klubbens 2. hold, der kan ansøge, da 1. holdet deltager i U18 pige DM. 

U18 Pige Øst

Fællesrække (kun hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster) 

Espergærde IF
Greve Fodbold
Herlev IF
Herlufsholm GF
Kalundborg GB
Melby-Liseleje IF
Roskilde Pigefodbold
Taastrup FC

Herudover også Brøndbyernes IF 2 og BSF 2, som er sikret deltagelse.

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst.
U16 Pige Øst
Fællesrække (kun hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster)  

Allerød FK
B 73, Slagelse
Herfølge BK
Herlufsholm GF
Roskilde Pigefodbold
Virum-Sorgenfri BK
Ølstykke FC

Herudover også Hillerød Damefodbold af 2010, Brøndbyernes IF og BSF, som er sikret deltagelse.

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst.

U14 Piger Øst
Fællesrække (kun hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster)  

B 73, Slagelse
Herfølge BK
Herlev IF
Herlufsholm GF
Roskilde Pigefodbold
Virum-Sorgenfri BK

Herudover også Hillerød Damefodbold af 2010, Brøndbyernes IF og BSF, som er sikret deltagelse.

Bemærk: Kun DBU Lolland-Falster og DBU Sjælland hold er oplyst.

U13 Pige Øst
Fællesrække (kun hold fra DBU København, DBU Sjælland og DBU Lolland-Falster)  

Allerød FK
Espergærde IF
Greve Fodbold
Herfølge BK
Næstved I.F.
Ølstykke FC
Herudover også Brøndbyernes IF og BSF, som er sikret deltagelse.

Spørgsmål
Kan rettes mod Thomas Rasmussen fra turneringsafdelingen på tler@dbusjaelland.dk eller 4634 0736 (mellem 10.00 - 15.00). 

Læs mere

Se ansøgerhold fra DBU København

Af DBU Sjælland, Foto: Fodboldbilleder.dk

Log ind