MENU

Guldfeberen rammer Sjælland - se sjællandsmestrene her

For de fleste ungdoms- og seniorhold kulimerede sæsonen denne weekend til Final4 i Borup og Ølstykke. 

Her skulle de endelig slag om sjællandsmesterskaberne stå i DBU Sjællands 8-mands og 11-mands turneringer.

Tusindvis af spillere fordelt på over 52 hold havde gjort sig klar til at gøre deres for at sikre sig æren og ikke mindst pokalen. 

Med godt vejr og gode værtsklubber havde Final4 de bedste betingelser for at blive en succes. I alt var 267 dommere i aktion i weekenden - langt størstedelen i Ølstykke og Borup - også de fortjener en stor tak for deres indsats.  

Uanset om dagen sluttede med eller uden metal om halsen, om du var til stede som frivillig, dømte en finalekamp eller var afsted som tilskuer, så kan du være stolt af at have bidraget til en fantastisk weekend og en mindeværdig oplevelse. 

Samtidig skal lyde et stort tillykke til alle de nykårede sjællandsmestre.  

DBU Sjælland var til stede med et kamera lørdag i Borup og søndag i Ølstykke, og de mange gode billeder er blevet samlet i et album på vores Facebook side DBU Sjælland. Her kan du kan få en fornemmelse af stemningen fra Final4. 

Udover vores egne billeder er der på Instagram, under hastagget #DBUSjælland, også mange af dagens deltagere, der har delt deres billeder og oplevelser fra dagen.  

BEMÆRK: Ikke alle på listen spillede Final4. Listen opdateres løbende.

Oversigt over Sjællandsmestre
Turnering Sjællandsmester 2018
11-MANDS  
Sjællandsserien (herre) Allerød FK 
Kvindesjællandsserien NFC/VIF
Kvindeserie 1 Farum BK
Kvindeserie 2 IF Bytoften
U19 drenge-mester BK Friheden
U19 drenge 1 Gladsaxe-Hero BK
U17 drenge-mester NIF Odsherred
U17 drenge 1 Frem Hellebæk
U17 drenge 2 B. Frem
U17 drenge 3 Hørsholm-Usserød IK
U16 drenge 1 Værløse BK
U16 drenge 2 Vallensbæk IF
U16 drenge 3 Tuse IF
U15 drenge-mester FFB
U15 drenge 1 Herlev IF
U15 drenge 2 Næstved I.F.
U15 drenge 3  Møns FK
U15 drenge 4 Måløv BK
U14 drenge-mester Espergærde IF
U14 drenge 1
U14 drenge 2 Jyllinge FC
U14 drenge 3 FC Nakskov
U14 drenge 4 Kværkeby IF
U18 piger 1 Virum-Sorgenfri BK
U16 piger 1 Melby-Liseleje IF
U16 piger 2  BSF
U15 piger 1 Allerød FK
U15 piger 2 Espergærde IF
U14 piger Virum-Sorgenfri BK
   
8-MANDS  
Herresenior Mester  Glostrup
Herresenior 1  Farum BK
Herresenior 2 Høje Tåstrup IF
Old Boys 1 KFUM BK, Roskilde
Old Boys 2 Mosede BK
Veteran 1 FC Rudersdal
Veteran 2 Brøndby Strand IK 
Superveteran 1 Avedøre IF
Superveteran 2 Herstedøster IC
Kvinde Mester Fløng-Hedehusene 
Kvinde 1 NFC/VIF
Old Girls LSF
U17 drenge Frem Hellebæk
U15 drenge  Hareskov IF
U14 drenge Slangerup & OIF
U13 drenge Mester Ringsted IF
U13 drenge 1 Høng GF
U13 drenge 2 Slagslunde-Ganløse IF
U13 drenge 3 Vordingborg IF
U13 drenge 4 VG Fodbold
U16 piger Slagslunde-Ganløse IF
U15 piger Fremad Valby
U14 piger Fredensborg BI
U13 piger 1 Lynge-Broby IF
U13 piger 2 Frederiksværk FK
U13 piger 3 Bella 1973

Log ind