DBU Sjællands indrangering for både de højeste drenge og pige ungdomsrækker er nu frigivet. Her på siden finder du således listen med de klubber og hold, som til 2024/25-sæsonen har fået en plads i DBU Sjællands højeste lokale rækker.

Det drejer sig om henholdsvis Liga- og mesterrækkerne for både Pige ungdom og Drenge ungdom. Derudover finder du også status pr. dags dato på de højeste regionale rækker i Østdanmark for U13 drenge, U14 drenge og U15 drenge.

INDRANGERING - DRENGE

U19 Drenge Liga 1 (06-07)+
  • Brøndbyernes IF 2
  • Farum BK 2
  • Greve Fodbold
  • Hillerød Fodbold
  • Holbæk B&I
  • Hørsholm-Usserød IK
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Raklev GI
  • Slagelse B&I

U19 Drenge Liga 1 spilles som en 10-holds enkeltturnering.
Nummer 10 fra Liga 1 rykker ned i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.

U19 Drenge Liga 2 (06-07)+
  • B 1973 Herlev
  • Frederikssund IK
  • Herfølge Boldklub 2
  • Køge BK 2
  • Ringsted IF
  • Taastrup FC

U19 Drenge Liga 2 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 1 fra Liga 2 rykker op i liga 1 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 6 fra Liga 2 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

U19 Drenge Mester (06-07)+
  • Allerød Fodbold Klub
  • B 73 Slagelse
  • Bagsværd BK
  • BK Friheden
  • FC Storebælt
  • Frem Hellebæk
  • Greve Fodbold 2
  • Humlebæk BK
  • Ishøj IF
  • Roskilde KFUM
  • Snekkersten IF
  • Tuse IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Værløse BK

U19 Drenge Mester spilles som en 14-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 14 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

U17 Drenge Liga 1 (08)+
  • BSF
  • Espergærde IF 2
  • Farum BK 2
  • FC Rudersdal
  • Greve Fodbold
  • Herfølge Boldklub 2
  • Hillerød Fodbold
  • Holbæk B&I
  • Hørsholm-Usserød IK
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Slagelse B&I

U17 Drenge Liga 1 spilles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 12 fra Liga 1 rykker ned i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.

U17 Drenge Liga 2 (08)+
  • Brøndbyernes IF 2
  • Frederiksværk FK
  • Glostrup
  • Roskilde KFUM
  • Taastrup FC
  • Ølstykke FC

U17 Drenge Liga 2 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 1 fra Liga 2 rykker op i Liga 1 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 6 fra Liga 2 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

U17 Drenge Mester (08)+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Holbæk B&I 2
  • Humlebæk BK
  • Hørsholm-Usserød IK 2
  • Køge BK 2
  • LSF
  • Nivå-Kokkedal FK
  • Ringsted IF
  • Solrød FC
  • Tuse IF

U17 Drenge Mester spilles som en 10-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 10 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

U16 Drenge Liga 1 (09) - efterår+
  • Hillerød Fodbold
  • Lyngby Boldklub 1921
  • Raklev GI
  • Roskilde KFUM
  • Solrød FC
  • Taastrup FC

U16 Drenge Liga 1 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 6 fra Liga 1 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 1 efter 1. turneringshalvdel.

U15 Drenge Liga 2 (10) – efterår+

U15 Drenge Liga 2 består udelukkende af klubber med licens.

Hold/puljer følger snarest.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU København er administrator på U15 Drenge Liga 2.

U15 Drenge Liga 3 (10) – efterår+
  • Albertslund BS 72
  • Farum BK 2
  • Frederikssund IK
  • Hillerød Fodbold
  • Himmelev-Veddelev BK
  • IF Skjold Birkerød
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ringsted IF
  • Roskilde KFUM

U15 Drenge Liga 3 består af klubber uden licens og afvikles som en 10-holds enkeltturnering.
Alle puljer afvikles som enkeltturnering. Der er én oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
Nummer 1 fra Liga 3 rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 10 fra Liga 3 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U15 Drenge Mester (10) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Glostrup
  • Herfølge Boldklub 2
  • Karlslunde IF 
  • Køge BK 2
  • Nykøbing FC
  • Slagelse Boldklub 2
  • Solrød FC
  • Vallensbæk IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Ølstykke FC

U15 Drenge Mester spilles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 1 og 2 fra Mester rykker op i Liga 3 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U14 Drenge Liga 1 (11) – efterår+

U14 Drenge Liga 1 består udelukkende af klubber med licens.

Hold/puljer følger snarest.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU Sjælland er administrator på U14 Drenge Liga 1.

U14 Drenge Liga 2 (11) – efterår+

U14 Drenge Liga 2 består udelukkende af klubber med licens.

Hold/puljer følger snarest.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU Sjælland er administrator på U14 Drenge Liga 2.

U14 Drenge Liga 3 (11) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Brøndbyernes IF 2
  • Farum BK 2
  • Frederikssund IK
  • Himmelev-Veddelev BK
  • Holbæk B&I
  • Køge BK 2
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ringsted IF
  • Roskilde KFUM
  • Slagelse B&I
  • Stenløse BK

U14 Drenge Liga 3 består udelukkende af klubber uden licens og afvikles som 12-holds enkeltturnering.
Der er én oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
Nummer 1 fra Liga 3 rykker op i Liga 2 efter første turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Liga 3 rykker ned i Mester efter første turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U14 Drenge Mester (11) – efterår+
  • B 73 Slagelse
  • FC Rudersdal
  • Herfølge 2
  • Herlufsholm GF
  • Hillerød Fodbold
  • IF Skjold Birkerød
  • LSF
  • Lundtofte Boldklub
  • Taastrup FC
  • Vallensbæk IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Ølstykke FC

U14 Drenge Mester afvikles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 3 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1. turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U13 Drenge Liga 1 8:8 (12) – Efterår+

U13 Drenge Liga 1 8:8 består udelukkende af klubber med licens

Hold/puljer følger snarest – DBU Sjælland administrerer rækken.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U13 Drenge Liga 2 8:8 (12) – Efterår+

U13 Drenge Liga 2 8:8 består udelukkende af klubber med licens

Hold/puljer følger snarest – DBU Sjælland administrerer rækken.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U13 Drenge Liga 3 8:8 (12) – Efterår+

Pulje A

  • Allerød Fodbold Klub
  • B. 1973, Herlev
  • Bagsværd BK
  • Farum BK 2
  • FC Holte
  • Furesø Bold Akademi
  • Herlev IF
  • Hillerød Fodbold
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ølstykke FC

Pulje B

  • B. 73, Slagelse
  • Herfølge BK 2
  • Himmelev-Veddelev BK
  • KFUM BK, Roskilde
  • Køge BK 2
  • Ringsted IF
  • Solrød FC
  • TGB
  • Taastrup FC
  • Vallensbæk IF

Liga 3 består udelukkende af klubber uden licens.
Alle puljer afvikles som enkeltturnering og der er en oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
U13 Drenge Liga 3 Pulje A og B afvikles som enkeltturnering.
Efter første turneringshalvdel vil vinderen af oprykningskamp mellem Pulje A og B om oprykning til Liga 2. Hjemmebanefordel til Pulje A.
Vinder oprykningskamp rykker op i U13 Drenge Liga 2 forår 2025.
Taber oprykningskamp rykker op i U13 drenge Liga 3 Pulje A i forår 2025.
Nummer 2-6 i Pulje A og B rykker op i U13 Drenge Liga 3 Pulje A i foråret 2025.
Nummer 7-11 i pulje A og B spiller U13 drenge Liga 3 Pulje B i foråret 2025. 

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

INDRANGERING - PIGE

U16 Pige Liga 1/2 (09) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Brøndbyernes IF 2
  • BSF 2
  • Herlufsholm GF
  • Nykøbing FC
  • Roskilde Pigefodbold
  • Virum-Sorgenfri BK

U16 Pige Liga 1/2 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på seks kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra liga 1/2 spiller slutspil liga A efter indledende pulje
Nummer 5-7/8 1 fra liga 1/2 spiller slutspil liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

U14 Pige Liga 1/2 (11) – efterår+
  • Brøndbyernes IF
  • BSF
  • HB Køge
  • Farum BK
  • Herlufsholm GF
  • Kirke Hyllinge IF
  • Nykøbing FC
  • Roskilde Pigefodbold

U14 Pige Liga 1/2 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på syv kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra Liga 1/2 spiller slutspil liga A efter indledende pulje
Nummer 5-8 1 fra Liga 1/2 spiller slutspil liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

U13 Pige Liga 1 8:8 (12) – efterår+
  • Brøndbyernes IF
  • BSF
  • Farum BK
  • Hareskov IF
  • HB Køge
  • LSF
  • Roskilde Pigefodbold
  • Taastrup FC

U13 Pige Liga 1 8:8 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på syv kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra Liga 1 spiller slutspil Liga A efter indledende pulje
Nummer 5-8 1 fra Liga 1 spiller slutspil Liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

PRAKTISK INFORMATION

Efterårsturneringen 2024 starter tidligst i uge 33 og slutter senest den sidste weekend i november. Forårsturneringen 2024 starter tidligst op igen den første weekend i marts 2025.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

INDSIGELSER

En begrundet indsigelse skal senest onsdag 12. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til: tler@dbusjaelland.dk (Thomas Lesly Rasmussen)

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator (DBU Sjælland) i hænde senest onsdag 12. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133

MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

SPØRGSMÅL?

Thomas Til Hjemmeside 001
Turneringschef Thomas Lesly Rasmussen
Fællesrækker og herre DS, Drenge indrangering, Pige indrangering, Futsal, Pokalturneringer 4634 0736 4092 8892 (Træffes 10-15)