”Der skal være en ’feel good’-følelse omkring det at være frivillig i Hornbæk IF Fodbold”, siger klubbens frivilligansvarlige Signe Storminger-Dalgaard.

Vi har fanget Hornbæk IF Fodbolds travle næstformand – for det er hun også – en solrig eftermiddag, hvor flere af klubbens hold træner på banerne, der ligger nærmest på kanten af den sjællandske nordkyst.

Ingen nemme løsninger – relationerne er vigtige

Signe gør det klart, at der ikke er noget ’quick fix’ i forhold til at rekruttere og motivere frivillige. Den sociale del af ligningen skal være på plads – det handler om at skabe et godt miljø, som det er sjovt og hyggeligt at være en del af.

”Det kræver, at man er meget relationsorienteret. Det er det, der virker i frivilligt arbejde – at man går forrest og viser sammenhold”, mener hun.

Og det med relationerne går igen i meget af det, Signe taler om – for eksempel, at det frivillige arbejde er organiseret i teams.

”Vi har fokus på, at man aldrig føler sig alene på en opgave – at man altid skal have nogen at sparre med, men også nogen, det er sjovt at gøre tingene sammen med”, siger hun.

Hornbæk IF Fodbolds gode råd om frivillighed

  • Udnævn en frivilligkoordinator
  • Start tidligt med at skabe en kultur, hvor forældrene bidrager til klubben
  • Tænk i relationer og hyggeligt samvær frem for at ’svinge pisken’
  • Lad de frivillige arbejde i teams, så de kan sparre med hinanden
  • Dokumentér de frivilliges viden, så opgaver nemt kan gives videre
  • Opdel arbejdet i overskuelige bidder med opgavesedler
  • Sørg for at have en bred repræsentation i bestyrelsen, så man har føling med de forskellige årgange

Man skal starte tidligt

Det er en løbende proces at skaffe frivillige, og det er vigtigt at begynde tidligt.

”Vi har opmærksomhed på at starte orienteringen omkring det, at vi bidrager til klubben, allerede fra de helt små hold. Den indsats, helt tidligt, at skabe gode kulturer omkring holdet, lønner sig, når vi kalder på dem til aktiviteterne, vi har i årets løb i klubben”, forklarer Signe.

De frivillige kommer også til via mund-til-mund-metoden.

”Vi kan godt finde på at sige ’Tag lige din nabo med eller bedste-venindens mor’. Og på sin vis 'forføre' dem en lille smule ind i det. Fordi så bliver de lidt hooked i, at det er sjovt at lave frivilligt arbejde”, siger hun med et smil.

Tordenskjolds soldater

Som i så mange andre klubber har Hornbæk IF Fodbold den udfordring, at det er de samme personer, der ender med at udføre de mange opgaver, der er nødvendige for driften af en fodboldklub.

For at organisere opgaverne har bestyrelsen valgt at have en koordinator-funktion, og den tjans som frivilligansvarlig landede altså hos Signe.

Opgavesedler deler arbejdet op i overskuelige bidder

Klubbens tidligere formand Peter Møller-Jensen har haft som mærkesag at organisere de frivillige opgaver i klubben. Missionen var at gøre det nemmere at overdrage en frivillig opgave – eller få hjælp til den. Efter et større analysearbejde er der blevet lavet et system, der har opgavesedler som rygrad. 

”På opgavesedlerne er de enkelte aktiviteter delt op i overskuelige bidder, så man ikke starter fra scratch, når man skal overtage denne ene funktion”, forklarer Signe.

Som et eksempel på en opgaveseddel nævner Signe dommerbemandingen til et stort stævne, som klubben afholder hvert år.

”Der skal findes 20 dommere. På den seddel står rækkefølgen af, hvordan man gør ting, og hvem man havde gang i sidste år”, siger hun.

Andre opgaver kunne være at stå for parkeringen til stævnet eller at stå for forplejningen. Nogle af opgaverne er så store, at der er flere om en opgaveseddel.

Generelt gælder, at jo mere konkret, en opgave er beskrevet, desto lettere er det at få nogen til at tage den.

”I stedet for at sige ’Vil du hjælpe til stævnet?’, kan man sige ’Kan du tage en vagt kl. 13-16 om lørdagen?’ – det kan de bedre overskue”, forklarer Signe.

Fremtiden for frivillighed i Hornbæk IF

Med de forskellige tiltag mener Signe, at klubben er godt rustet til de kommende år. Der er fokus på at have en bred repræsentation i bestyrelsen, og for nylig er der for eksempel kommet et nyt bestyrelsesmedlem til, som har børn på nogle af klubbens yngste hold.

”På den måde har vi fået en med i bestyrelsen, der har en relation ned til de forældre, der lige er kommet ind i klubben, og vi kan benytte os af hans netværk. Desuden han kan repræsentere et yngre forældresyn. For det er ikke sikkert, at det, der motiverer forældre til de nuværende 5-årige, er det samme, som i sin tid motiverede forældrene til de nuværende 17-årige. Det er vigtigt hele tiden at have en føling med, hvad der rører sig i de forskellige årgange”, siger Signe.

Hornbæk (4)
Hornbæk (2)