U12-piger tager futsal-bolden udenfor
Futsal forbindes med lune haller og lyden af hvinende skosåler mod halgulvet. Men spillet med den lidt mere ’døde’ bold kan sagtens tages med udenfor. Det leverede futsal-landsholdets assisterende træner, Clement Cliford, et fint bevis på, da han tog Roskilde Pigefodbolds U12-piger til futsaltræning på kunstgræs.
Den er lettere at spille med i forhold til pasningsspillet Ida, U12-spiller
”Det er en sjældenhed, men man burde gøre det meget oftere,” lyder den klare melding fra Clement Cliford, mens han slæber et net fyldt med futsal-bolde tværs over fodboldanlægget i Himmelev ved Roskilde.
Landsholdets assistenttræner har tidligere besøgt Roskilde Pigefodbolds U12-piger og introduceret dem for de basale teknikker og tanker bag futsal. Det var i en indendørs-hal og sko og halgulv som kompotenter.
Nu er sko skiftet ud med fodboldstøvler, og temperaturen er skruet betragteligt ned. Men principperne, som Cliford vil dele ud af til de nysgerrige fodboldpiger, er de samme.


Det handler bl.a. om at bruge fodsålen som ’instrument’ til at tæmme og kontrollere bolden, at mestre at ’stå på bolden’ samt at aflevere til det ’rigtige ben’. Det er spil-elementer, der også blev instrueret i under den tidligere træningsseance inden døre.
Gunstig kombination af bold og underlag
Kombinationen af kunstgræs og futsalbold giver ifølge Clement Cliford spillerne nogle gunstige betingelser sammenlignet med, når træningen foregår med en traditionel type bold.
”Det gør bare, at det er nemmere her. Hvis du har en normal bold, så hopper den mere for dem, og den er sværere at tæmme. Her er der større succesrate. De får flere pasninger. Der er mere generelt spil, end der ville være med en normal bold,” siger Cliford.
Flere af pigerne gør sig også erfaringer i spillet og øvelserne i at mestre futsalbolden.


”Bolden kører ikke lige så hurtigt. Og den er lidt mindre at aflevere med,” forklarer U12-spilleren Silje, der er en af spillerne, som prøver futsal på kunstgræs for første gang.
”Den er lidt tungere, og så bliver den mere nede på jorden. Den er lettere at spille med i forhold til pasningsspillet,” supplerer holdkammeraten Ida.
Et par såede ”futsal-frø”?
I aftenmørket og kulden slutter aktiviteterne med fælles samling, hvor Clement Cliford roser pigerne for deres indsats og den positive måde, de har taget futsal til sig i deres fælles træningspas.
”Jeg håber, at I tager nogle af de her ting med og begynder at snakke om dem,” siger landsholdets assistent, der dermed håber at have sået nogle ”futsal-frø” hos de fodboldglade U12-piger.
Og der er tilfredshed at spore hos pigerne, der har deltaget.
”Jeg synes, at man lærte nogle nye ting. Også det her med at man skulle tæmme den med sålen,” siger Idun.
”Det var meget sjovt. Men også anderledes, fordi man skal have mere kontrol over bolden,” lyder det afsluttende skudsmål fra Milla.
VIL DIN KLUB I GANG MED FUTSAL?
Hvis jeres klub gerne vil i gang med futsal, men ikke ved, hvordan I skal starte, er der hjælpe at hente. DBU Sjælland har flere futsal-ambassadører, der kan besøge jeres klub og hjælpe jer i gang med spillet.
Klik her og læs mere om, hvordan vi kan hjælpe jer i gang med futsal.
DBU Sjælland har også masser af inspirationsmateriale, som eksempelvis futsaltrænere kan benytte sig af. Der er futsal-øvelser i Fodbold-appen. Så lyder ’Portspillet’, ’1v1 til 2v2 offensiv’ eller måske ’Southampton – genpres’ til at være noget, så kan du klikke her for information.
Du kan også se videoen, hvor Clement Cliford trænede med U12-pigerne fra Roskilde Pigefodbold indendørs: