Følgende er kun gældende for U13 Drenge Ligarækker

Til foråret starter et pilotprojekt, hvor alle U13 Drenge Liga-hold 11:11 spiller på en reduceret banestørrelse. Pilotprojektet skal afklare, om en reduceret bane kan skabe en mere glidende overgang fra 8:8 til 11:11. 

Alle U13 Drenge Liga-hold, der er tilmeldt DBU Sjællands vinterbold, prøver dog allerede kræfter med det nye tiltag fra vinterbolds start.  

”U13 Drenge Ligarække-holdene starter allerede nu til vinter med at prøve kræfter med den reducerede bane. Det vil være ulogisk, at de skal spille vinterbold på fuld bane, og så overgå til reduceret banestørrelse, når den ordinære turnering starter til foråret”, siger turneringsadministrator, Brian Rasmussen.

Reduceret11v11bane Jan2027 V2 Beskaaret

SÅDAN FUNGERER DET I PRAKSIS

  • Hjemmeholdet stiller faciliteter til rådighed – og er således også ansvarlig for, at den reducerede bane er klar til kampen. 
  • Banen reduceres med 11 meter i længden og 8 meter i bredden. Der spilles fra målfelt til målfelt og bredden indskrænkes med 4 meter i hver side. På kunstgræsbaner kan der f.eks. benyttes markeringsbrikker. (Se printvenlig baneoversigt (PDF-format) med mål her) 
  • Det er DBU Sjællands klare forventning, at klubberne forsøger at efterleve den reducerede banestørrelse.

HVORFOR GÆLDER DET KUN FOR U13 DRENGE LIGARÆKKER?

I første omgang er det kun U13 Drenge Ligarrækker, der får mulighed for at afprøve spillet på en reduceret bane.

Det skyldes, at rækken som den eneste i U13-årgangen spiller 11:11, mens de øvrige rækker fortsat spiller 8:8.

 

Alle U14-hold skal fra august 2027 spille på reduceret bane

Fra august 2027 vil alle hold i U14-rækkerne (årgang 2014) spille på en reduceret 11:11-bane. Det gør forhåbentlig, at overgangen fra 8:8-spillet til 11:11 bliver mere glidende og nemmere for spillerne at tilpasse sig til den nye måde at spille på.

Har I spørgsmål? 

Brian
Administrator Brian Rasmussen
8:8-turnering U10-U12, event/stævner, Vinterbold 4634 0741