U14 Talentudvikling

U14 talenttræning, piger tilbydes i sæsonen 2018/19 udvalgte spillere årgang 2005. 

Organisation, antal spillere: 

170 klubber fra hele landet har indstillet ca. 500 spillere til U14 talenttræning og disse spillere vil i løbet af august og september deltage i udtagelsessamlinger. 

Efter udtagelsessamlingerne udvælges ca. 150 spillere til deltagelse i det kommende sæsons U14 talentsamlinger. I perioden 1. september til den 31. juli. vil der blive afholdt ca. 15 samlinger i hvert af de 6 områder. 

Talentsamlingerne, der har forskellig varighed, løber over to timer en hverdagsaften eller som heldagstræninger med to træningspas på samme dag. To gange i løbet af sæsonen bliver spillerne indbudt til en samling over en weekend. 

Ud fra en helhedsvurdering af spillerne vil der blive udtaget ca. 50 spillere, der efter sommerferien 2018 bliver tilbudt deltagelse på U15 talenttræning.

Stabilitets- og styrketræning

Spillerne, der deltager i U14 talenttræning, skal lave stabilitets- og styrketræning 2 gange om ugen. Programmet som DBU anbefaler kan ses her.

Stabilitets- og styrketræningsprogrammet er udarbejdet med henblik på at ruste spillerne til fremtiden, både hvad angår tilpasning til øget træningsmængde, prioritet af styrketræning og specielt forebyggelse af knæskader. Knæ-øvelserne er udarbejdet i samarbejde med Mette Zebis, som er specialist på området og som bl.a. i samarbejde med DBU forsker i forebyggelse af knæskader.

Årgang 2005

Vi har modtaget alle indstillinger af årgang 2005. 
Den 24. juli 2018 vil der blive sendt information ud til spillerne, om hvilket center de tilhører og hvilken udtagelsessamling de skal deltage i. 

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab, kan deltage på U14 og U15 talenttræning, men ikke på ungdomslandsholdene. Se yderligere information her.

U14 Talenttrænere

U14 talenttræning varetages af følgende trænere:

Område Navn Telefon nummer 
Sjælland Vest Vinnie Baun  20 16 31 13
Sjælland Øst Thomas Rasmussen  40 92 88 92
Fyn Morten Christiansen  28 11 81 00
Jylland Syd Jesper Skou Bendixen  25 14 47 39
Jylland Midt Lars-Michael Andreasen  20 60 37 62
Jylland Nord Lasse Bigum  20 94 88 01

 

Datoplan for U14 talenttræning  (opdateres løbende)
Da vi endnu ikke har fået bekræftelse fra alle afviklingsstederne, må der tages forbehold for ændringer. 

Fyn    
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 8. oktober  Kl. 18.00 - 20.00 Tommerup
Søndag den 4. november Kl. 10.00 - 15.30  Tommerup 
Den 24.-25. november Weekendsamling  Næstved
Tirsdag den 11. december Kl. 18:00 - 20:00 Tommerup 
Tirsdag den 15. januar Kl. 18.00 - 20.00  Tommerup 
Søndag den 3. februar Kl. 10.00 - 15.30  BGI, Bjerre 
Søndag den 3. marts Kl. 10.00 - 15.30  Efterskolen ved Nyborg 
Søndag den 31. marts  Kl. 10.00 - 15.30  Tommerup 
Den 27.-28. April  Weekendsamling  Tårup, Fyn 
     
Sjælland Vest    
Dato Tidsrum Sted
Onsdag den 19. september Kl. 18.00 - 20.00 Viby Sjælland
Onsdag den 3. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Borup
Tirsdag den 23. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Borup
Lørdag den 3. november Kl. 10.30 - 15.30 Brøndby, DBU Allé
Den 24.-25. november Weekendsamling Næstved
Lørdag den 1. december  Kl. 09.00 - 16.00 Brøndby, DBU Allé
Onsdag den 23. januar  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
Onsdag den 6. februar   Kl. 18.00 - 20.00  Ballerup
Søndag den 10. marts  Kl. 09.00 - 16.00  Brøndby, DBU Allé 
Tirsdag den 12. marts  Kl. 18.00 - 20.00  Ballerup
Lørdag den 6. april  Kl. 09.00 - 16.00  Brøndby, DBU Allé 
Den 27.- 28. April Weekendsamling Tårup, Fyn 
Onsdag den 8. maj  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
Onsdag den 12. juni  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
     
Sjælland Øst    
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 10. september Kl. 17.30 - 19.30 Birkerød
Tirsdag den 25. september Kl. 17.30 - 19.00 Birkerød
Fredag den 5. oktober Kl. 17.00 - 18.30 Birkerød 
Lørdag den 3. november Kl. 09:30 - 14.30 Brøndby, DBU Allé
Søndag den 18. november   Kl. 09.30 - 14.30 Brøndby, DBU Allé
Den 24.-25. november  Weekendsamling Næstved
Lørdag den 19. januar Kl. 09:30 - 14:30  Brøndby, DBU Allé 
Søndag den 10. marts Kl. 09:30 - 14:30  Brøndby , DBU Allé
Tirsdag den 9. april Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød
Den 27.-28. april Weekendsamling  Tårup, Fyn 
Tirsdag den 7. maj Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød 
Tirsdag den 21. maj  Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød
     
Jylland Syd    
Dato Tidsrum Sted
Onsdag den 26. september Kl. 18.00 - 20.00 Bramdrupdam
Onsdag den 10. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Vinding
Tirsdag den 23. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Haderslev
Den 10.-11. november Weekendsamling Ikast
Søndag den 25. november Kl. 09.30 - 15.30 Vinding
Lørdag den 19. januar  Kl. 10.00 - 12.00  Bramdrupdam 
Søndag den 3. februar  Kl. 10.00 - 15.30  BGI, Bjerre 
Søndag den 24. februar  Kl. 10.00 - 15.30  Rødding 
Søndag den 17. marts  Kl. 10.00 - 15.30  Varde
     
Jylland Midt    
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 24. september Kl. 18.00 - 20.00 Vildbjerg
Mandag den 8. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Århus
Fredag den 26. oktober Kl. 16.30 - 20.00 Silkeborg
Den 10.-11. november Weekendsamling Ikast
Lørdag den 24. november Kl. 10.00 - 16.00 Spjald
Lørdag den 15. december Kl. 10.00 - 16.00 Ikast
Lørdag den 26. januar  Kl. 10.00 - 16.00  Ikast 
Lørdag den 23. februar Kl. 10.00 - 16.00  Grenå 
Lørdag den 23. marts  Kl. 10.00 - 12.00  Kjellerup 
     
Jylland Nord    
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 17. september  Kl. 18.00 - 19.30 Brønderslev 
Mandag den 1. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Rosendahl
Lørdag den 3. november Kl. 10.00 - 16.00 Skyrum
Den 10.-11. november Weekendsamling Ikast
Lørdag den 8. december  Kl. 10.00 - 16.00 Aabybro
Lørdag den 2. februar Kl. 10.00 - 16.00 Dronningborg 
Lørdag den 2. marts Kl. 10.00 - 16.00  Svenstrup 
Tirsdag den 19. marts  Kl. 18.00 - 20.00  Fortuna Hjørring 
Tirsdag den 23. april  Kl. 18.00 - 20.00  Aalborg 
Tirsdag den 30. april   Kl. 18.00 - 20.00  Løgstør 
Tirsdag den 14. maj  Kl. 18.00 - 20.00  Randers